Přeskočit na hlavní obsah

Eva Chodějovská: First in Flight

Eva Chodějovská je historička,
archivářka a editorka. Věnuje se především historické kartografii a geografii, dějinám měst a urbanismu, kulturním dějinám raného novověku (konkrétně dějinám cestování) a česko-italským stykům v raném novověku. Absolvovala obory Archivnictví a pomocné vědy historické a Historii na Filosofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze a působí jako odborná pracovnice v Moravské zemské knihovně. Vydala řadu odborných publikací a knih, za kritickou edici cestovního deníku Heřmana Jakuba Černína z konce 17. století získala v roce 2014 ocenění Magnesia Litera. Momentálně působí jako stipendistka Fulbrightova programu na Duke University ve státě Severní Karolína. Během sedmiměsíčního studijního pobytu na Department of Art, Art History & Visual Studies se věnuje dějinám sběratelství map a možnostem prezentace rozsáhlých mapových souborů veřejnosti. Do USA vyjela společně s manželem a třemi dětmi. Život v Severní Karolíně je bez auta téměř nepředstavitelný. Tento fakt ji inspiroval k napsání textu poodhalujícího příběhy, které se skrývají za americkými státními poznávacími značkami.    

Státní poznávací značky jsou bezesporu jednou z ikon Spojených států. Dělí se na základní a personalizované – upravené za úplatu pro konkrétního uživatele. Ani ty „default plates“, tedy ty obyčejné z první kategorie, ovšem nemusí být odlidštěné. To, že obsahují osobní příběh a reprezentují vzpomínky na část života strávenou v této značně „car-centric“ společnosti, dokládá koneckonců již to, že se stávají oblíbeným, doma vystavovaným suvenýrem.

Foto: Kampus Duke University ve městě Durham. Město se nachází v nekonečném lese uprostřed státu Severní Karolína. Univerzitu založili bohatí podnikatelé v tabákovém průmyslu a město i univerzita dodnes odráží tuto minulost. Pracoviště Department of Art, Art History & Visual Studies sídlí ve zrevitalizované sýpce, podzim 2022. 
 
Stejně jako má každý ze států unie mírně odlišnou politiku přidělování SPZ, tak se odlišuje i jejich grafická podoba. Nejde mi zde o konkrétní výtvarné a typografické provedení, ale o náměty, které se na nich uplatňují. Někdy jsou to charakteristiky příslušných států v esenciální formě, jindy dokonce reakce na aktuální společenské a politické dění a právní úpravy, můžeme se zde setkat s reklamou zvoucí k návštěvě apod. Mnohé z nich jsou de facto „místa paměti“ fixující „místa paměti“ – připomínají historicky významné osobnosti, ikonická místa nebo artefakty (a samy osobě jsou, jak řečeno na začátku, artefaktem evokujícím Spojené státy americké). „Default plates“ se čas od času v každém státě změní a někdy se to neobejde bez emocí-plné společenské diskuse, která se může – tak jako například před několika lety v Idaho – dotýkat podle komentátorů samé podstaty národní povahy (a to šlo o brambory!).

Severní Karolína hrdě hlásá už od roku 1982 „First in Flight“. Během prvních týdnů, kdy jsme jezdili autem z půjčovny, jsem byla okouzlena kvetoucími pomerančovníky majícími zároveň pomeranče, tedy SPZ Floridy na našem novém voze. Všechny značky okolo mi přišly poněkud fádní, a to včetně té nejběžnější v mém okolí: „First in Flight“ mi v záplavě organizačně-byrokratických úkolů, jejichž řešení vyplňovalo první dny a týdny po příjezdu sem, vůbec nedávalo smysl. Pak přišel AHA moment a fáze „historička se stydí“. Tak jsme prostě museli udělat rodinný výlet na Outer Banks.

Foto: Rodinný výlet na ostrovy Outer Banks u pobřeží Severní Karolíny, podzim 2022. 
 
V roce 1900 byli bratři Wilbur a Orville Wrightovi z Ohia pozváni do dnešního městečka Kill Devil Hills, ležícího stranou civilizace v unikátní přímořské krajině Outer Banks na pořeží Atlantického oceánu, aby zde využili klidu a dostatku prostoru k pokračování svých pokusů s létáním. Lokalita Kitty Hawk uprostřed písečných dun se opravdu ukázala pro testování létání velmi vhodná. Po třech sezónách vyplněných nespočítanými pokusy, kdy dobrovolníci z místního plaveckého záchranářského klubu pomáhali oběma bratřím několikrát denně vynášet stále vylepšované letadlo na nejvyšší dunu v okolí, se jim 17. prosince 1903 podařilo úspěšně vzlétnout. Napoprvé se Orville udržel ve vzduchu 12 vteřin, během nichž překonal vzdálenost 12 stop. Odkrokovat si ji, stejně jako místa přistání dalších tří letů realizovaných téhož dne, můžete mezi stélami osazenými na příslušném místě v Národním parku bratří Wrightů. Tento park je – kromě moderní expozice o dějinách létání ve Spojených státech v návštěvnickém centru – koncipován jako chráněná otevřená krajina. Krajina zvoucí k tomu, aby člověk prožil na vlastní kůži události z doby před 120 lety. Na monumentální zatravněné duně se tyčí památník bratří Wrightů vztyčený zde k 25. výročí výše popsaného, prvního úspěšného letu na stroji těžším než vzduch, u její paty se lze v rámci bronzového sousoší vmísit mezi postavy ztvárněné v životní velikosti přihlížející jednomu z pokusů o vzlet nebo si prohlédnout na druhé straně duny dvě dřevěné kůlny, tedy hangár a technické zázemí Wrightovic stroje. Atmosféru areálu dodávají nedaleké letiště, z něhož vzlétají vyhlídkové, často historické letouny, a lidé v čepicích a větrovkách mluvící zpravidla velmi nahlas, aby se přes silný vítr slyšeli.

Foto: Památník bratří Wrightů, podzim 2022, Outer Banks, Severní Karolína. 

Populární příspěvky z tohoto blogu

Saemyi, Anna, Maddie & Madison: Světlá nad Sázavou Project Day

Anna, Maddie, Saemyi and Madison arrived in the Czech Republic in August 2021 to assist with English language education at Czech high schools in Litomyšl, Kolín, Světlá nad Sázavou and Jaroměř as Fulbright grantees. All of them met for the first time at the in-country training that the Fulbright Commission hosted during the last week of August at Castle Liblice, located about 30 miles North of Prague. The training for the 33 English Teaching Assistants who are currently placed at high schools all over the Czech Republic took five days. For the last two days, Czech high school teachers, who serve as mentors of Fulbright ETAs during their whole 10-month stay joined as well. To encourage communication and cooperation among grantees and teachers placed nearby, all American grantees and their Czech hosts were grouped into so-called “nests.” Some nests are nice and tight, with grantees located within 30 minutes away of each other, while other grantees have to travel a bit more. Looking at th

Muriel Unseth: Emil Zátopek’s Philosophy of Hard Work in Unfavorable Conditions

Muriel Unseth is an English Teaching Assistant, a literature and poetry enthusiast and a marathon runner. Since September 2021, she has been teaching English at Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, in a town of 16 000, located in the Beskydy Mountains. From the main square in Rožnov, one can take a well-marked 6-mile trail or run to the top of the mountain Radhošť, 1129 meters or 3704 feet above sea level. Even though Muriel was attracted to the Czech Republic mostly because of the country’s excellence in literature and poetry, throughout her grant period, she has discovered another less-known passion shared by many members of her community and that is running, especially trail-running in the countryside. Muriel did not have to wait for this revelation too long, as her mentor Kateřina invited her to see the movie “Zátopek” during Muriel’s first week in the Czech Republic. The story sparked an interest in discovering more about the life and heritage of this exceptional Czechoslovak athlete w

Allison Gish: A Year in the Vineyards

Allison Gish was an English Teaching Assistant at  the only wine-making high school in the Czech Republic, located in a South-Moravian town of 3.600 inhabitants. Small in size, but rich in sights and reasons for Czech and international guests to visit: Baroque, Neoclassical and neo-Gothic palaces, Palava Landscape Protected Area, and prime Czech vineyards wherever you look. With a BA in English Literature and a minor in Art, diverse travel experience, a passion for the outdoors, and a personal dream to (one day) become a wine-maker, Allie was placed into a unique school environment, where students sign up for either a wine-making major or for agribusiness, tourism, and hospitality. Over the course of ten months, Allie experienced almost the full wine-cycle, she learned about wine-growing, wine-cultivation and making, and she spent lot of time with her students and fellow grantees in the vineyards (and wine cellars), tending to school vineyards, mouthfeeling wine, and exploring the beau