Přeskočit na hlavní obsah

Filip Černoch: Deset měsíců mezi medvědy

Filip Černoch je politolog a na Fakultě
sociálních studií Masarykovy Univerzity v Brně se věnuje energetice. Jeho hlavním výzkumným zájmem je energetická tranzice, tedy přechod od fosilních paliv k nízkouhlíkovým zdrojům energie. V září roku 2021 vyjel s Fulbrightovým stipendiem na prestižní univerzitu Dartmouth College, která se rozkládá uprostřed javorových lesů ve státě New Hampshire, a deset měsíců se zabýval studiem dopadů omezování uhelné těžby v USA na místním Arthur L. Irving Institute for Energy and Society. Ruská agrese proti Ukrajině v únoru 2022 měla dramatický dopad nejen na jeho práci: „...rostoucí část volného času mi začaly zabírat diskuse a prezentace energetických aspektů celé války, včetně vystoupení pro samotnou univerzitu. Projevilo se to ale i lidsky, na množství naprosto neznámých lidí, kteří mě, jako Středoevropanovi, vyjadřovali sympatie a pochopení, na sbírkách pro Ukrajinu, které probíhaly všude možně, i na záplavě ukrajinských vlajek, které se po širokém dalekém okolí vyrojily. Mýtus o Američanech, které dění mimo USA nezajímá, padnul hned v únoru, kdy ze Států okamžitě začala proudit vládní i soukromá podpora ukrajinskému státu.“  

Američané jsou posedlí auty a zbraněmi, nezajímají se o svět mimo svou domovinu a jejich piva by se pravověrný Čech měl stranit jako čert kříže. S touto sbírkou stereotypů sice za oceán vyrazit můžete, rozhodně vám ale nevydrží déle než pár týdnů.

Rozhodně ne v Nové Anglii, konkrétně v bukolických státech New Hampshire a Vermont, na jejichž společné hranici leží Dartmouth College, tedy nejmenší univerzita i v Česku známé Ivy League. Dvou a půl hodinová noční jízda z letiště naznačuje, kde budeme dalších deset měsíců žít. Chaotickou dopravu Bostonu střídají proudy aut mezi drobnějšími městečky, postupně ale provoz utichá a zástavbu nahrazuje nekonečný a liduprázdný javorový les. Ten, který se na podzim změní v nekonečné zlatočervené moře a přiláká turisty z celých Států. Dartmouth College je skutečná výspa civilizace; celý kampus sídlí na okraji Hanoveru, zapomenutého pětitisícového městečka na křižovatce dálnice a řeky Connecticut. Naše pronajaté „kondo“ (byt - pozn. red.) bude během zimy občas zapadané sněhem a nedostupné, na nástěnce se bude pravidelně objevovat varování před medvědy, kteří zvědavě nakukují do domů a při běhání nebo na vyjíždce na kole bude mobilní signál vzácnou výjimkou.

Foto: Příroda ve Vermontu – nekonečné lesy, jezera a hory, jaro 2022.
 
Univerzitu, jejíž moto je příznačně „A voice crying out in the wilderness,“ tato poloha zjevně ovlivňuje. Asi šest tisíc studentů žije v jakési dobrovolné izolaci, ponoření do studia, univerzitního života a sportu. Český standard, kdy si studenti odbydou své přednášky a odpoledne změní prostředí i kolektiv, je tady nepředstavitelný, univerzitním životem se žije 24/7. Souvisí to i s tím, že nádherný zelený kampus, sestávající z několika tuctů univerzitních budov a násobně většího množství obytných domů a domků, je integrální součástí celého Hanoveru. Univerzita v městečku vlastní řadu nemovitostí, včetně hlavního hotelu, studenti tvoří většinu osazenstva v ulicích. Každý druhý obchůdek je samozřejmě kavárna či školní suvenýry. Svět se zde opravdu dělí na univerzitu a „tam venku,“ kam se studenti vrací pouze o prázdninách a zdráhavě.

Ruku v ruce s vysokým školným a prestiží školy jde i univerzitní zázemí. Každou chvíli nějaká akce, počínaje organizovaným potápěním v zamrzlém rybníku koncem zimy, na což se v nekonečné řadě čeká i více než hodinu a účastní se toho tařka kompletní osazení univerzity, až po (pravděpodobně) umělecké performance nahých studentů a studentek, kteří houfně běhají po fakultě přírodních věd (což jsem zažil, ale dodnes přesně nevím, oč šlo).


Foto: Běžná scénérie na „greenu,“ hlavním náměstíčku kampusu. Minimálně o víkendech je zde vždy čilá zábava, jaro 2022.

Samotné vzdělávání má samozřejmě špičkovou úroveň. Dartmouth disponuje majetkem v hodnotě asi osmi miliard amerických dolarů, školné je na něm až 74 tisíc dolarů ročně a všechny tyto zdroje jsou na kvalitě vybavení a na zázemí studentů, učitelů i podpůrného personálu vidět. Díky svému renomé si také může vybírat, přijímá zhruba 6,4 % zájemců. I přes zmíněné je ale atmosféra na škole překvapivě uvolněná. Jak komunikace s kolegy, tak se studenty (měl jsem možnost učit vlastní kurz) probíhala extrémně přátelsky a vstřícně, tlak na výkon se skrýval spíše pod povrchem - vybublával jen občas, zato s velkou intenzitou – v akademickém roce předcházejícím můj příjezd na univerzitě spáchali sebevraždu čtyři studenti. Pravděpodobně kombinace náročného studia a stresu spojeného s covidem, a to přesto, že vyučující i celý personál univerzity dává duševní hygieně a práci se stresem důležitost, která je na českých školách nevídaná.

Pro mě, jako Fulbrightova stipendistu se zaměřením na socio-vědní aspekty energetiky, znamenal únor 2022 samozřejmě dramatický zásah do odborné práce. Můj výzkum zaměřený na odchod průmyslových zemí od uhlí zastínila ruská agrese proti Ukrajině a rostoucí část volného času mi začaly zabírat diskuse a prezentace energetických aspektů celé války, včetně vystoupení pro samotnou univerzitu. Projevilo se to ale i lidsky, na množství naprosto neznámých lidí, kteří mě, jako Středoevropanovi, vyjadřovali sympatie a pochopení, na sbírkách pro Ukrajinu, které probíhaly všude možně, i na záplavě ukrajinských vlajek, které se po širokém dalekém okolí vyrojily. Mýtus o Američanech, které dění mimo USA nezajímá, padnul hned v únoru, kdy ze Států okamžitě začala proudit vládní i soukromá podpora ukrajinskému státu. Tohle zdaleka nebyl a není standard ani u mnoha evropských zemí.

Foto: Konec výuky a památeční fotografie. Výuka na Dartmouth College je náročná a intenzivní, ale studenti jsou bezva, květen 2022.
 
A ostatní mýty? Zbraň jsem viděl přesně jednu, a sice kulovnici v lese. Auto je v USA základ, na druhou stranu místní řidiči se ohleduplností a kázní s Čechy naprosto nedají srovnávat. Kvalitní pivo z menších pivovarů je v Nové Anglii naprostý standard. Jak nakonec říká kolega Fulbrightista: „Všude je chleba o dvou kůrkách.“ Já k tomu dodávám - pokud můžete vyrazit na Fulbright, vyražte. Svět za velkou louží na vás čeká a nebudete zklamaní.


Foto: Live free or die – New Hampshire je baštou amerických libertariánů, podzim 2021.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Barbora Pafčo: Dá se věda a mateřství skloubit dohromady?

Barbora Pafčo působí na Ústavu biologie obratlovců Akademie věd České republiky a zkoumá střevní parazity a bakterie vyskytující se u lidí a ostatních primátů. V roce 2017/2018 strávila osm měsíců na University of Minnesota ve městě Minneapolis. O její profesní cestě k parazitům a vědecké zkušenosti v USA se dozvíte v nedávno publikovaném rozhovoru "Odkojená dokumenty National Geographic snila o zvířatech v Africe"  zde . Dnešní text je o zvládání vědecké kariéry, partnerského života a péče o dítě. Barbora říká, že "největší zátěží pro pracující matku jsou kritické názory okolí." Paradoxní také je, že o cestování Barboru nepřipravilo mateřství, ale až koronavirová pandemie.     Jmenuji se Barbora Pafčo a působím na Ústavu biologie obratlovců, AV ČR. Zabývám se zejména studiem strongylidních hlístic, což jsou červi parazitující především v zažívacím traktu svého hostitele. Zajímá mne jejich druhové složení, dopad na hostitele a zoonotický potenciál, tedy přenos mezi

Saemyi, Anna, Maddie & Madison: Světlá nad Sázavou Project Day

Anna, Maddie, Saemyi and Madison arrived in the Czech Republic in August 2021 to assist with English language education at Czech high schools in Litomyšl, Kolín, Světlá nad Sázavou and Jaroměř as Fulbright grantees. All of them met for the first time at the in-country training that the Fulbright Commission hosted during the last week of August at Castle Liblice, located about 30 miles North of Prague. The training for the 33 English Teaching Assistants who are currently placed at high schools all over the Czech Republic took five days. For the last two days, Czech high school teachers, who serve as mentors of Fulbright ETAs during their whole 10-month stay joined as well. To encourage communication and cooperation among grantees and teachers placed nearby, all American grantees and their Czech hosts were grouped into so-called “nests.” Some nests are nice and tight, with grantees located within 30 minutes away of each other, while other grantees have to travel a bit more. Looking at th

Muriel Unseth: Emil Zátopek’s Philosophy of Hard Work in Unfavorable Conditions

Muriel Unseth is an English Teaching Assistant, a literature and poetry enthusiast and a marathon runner. Since September 2021, she has been teaching English at Gymnázium Rožnov pod Radhoštěm, in a town of 16 000, located in the Beskydy Mountains. From the main square in Rožnov, one can take a well-marked 6-mile trail or run to the top of the mountain Radhošť, 1129 meters or 3704 feet above sea level. Even though Muriel was attracted to the Czech Republic mostly because of the country’s excellence in literature and poetry, throughout her grant period, she has discovered another less-known passion shared by many members of her community and that is running, especially trail-running in the countryside. Muriel did not have to wait for this revelation too long, as her mentor Kateřina invited her to see the movie “Zátopek” during Muriel’s first week in the Czech Republic. The story sparked an interest in discovering more about the life and heritage of this exceptional Czechoslovak athlete w