Přeskočit na hlavní obsah

Marie Pangrácová: Jeden den Fulbrightistky - stříhání genů, veverky, srnky i orienťák

Marie Pangrácová je v 
doktorském studiu na Přírodovědecké fakultě Karlovy Univerzity a pracuje v Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Její specializací je molekulární biologie a fyziologie. V listopadu 2021 vyjela jako stipendistka Fulbrightova programu na osmiměsíční pobyt do Národního onkologického ústavu (National Cancer Institute) ve státě Maryland. Cílem jejího výzkumného projektu je naučit se používat zásadní metodu genetického inženýrství CRISPR. V dnešním příspěvku Marie Pangrácová popisuje,  jak může vypadat každodenní rutina stipendistky Fulbrightova programu v USA. Pokud také přemýšlíte o výjezdu do USA, neváhejte a přihlašte se na některý z našich přípravných webinářů, které proběhnou během dubna.

Ráno se mi sice z postele nechce, ale práce na mě čeká, tak se oblékám, balím jídlo na celý den a vyrážím na kole převážně do kopce k metru. Je to takový můj ranní 20 min. strečink :-). Cestou v metru se během hodinky kouknu detailněji na protokoly, zjišťuji jestli všemu rozumím a vím co budu dělat (pokud ne, tak abych mohla mentorovi včas napsat a zeptat se ho). Předtím než se dostanu do areálu NIH, tak absolvuji vstupní bezpečnostní prohlídku, jako na letišti. Každý den mi pečlivě zkontrolují batoh, vyplním formuláře i mi oskenují pas. To koukáte co, ano, pracuji ve vládní instituci, tak jsou tyto bezpečnostní prověrky nutné. Pak se už procházím areálem, kde sem tam vídám srnky či veverky, až k budově, kde mám laboratoř.

Foto 2: Marie Pangrácová s věrným kamarádem žabákem v NIH před budovou 37, kde sdílí laboratoře zabývající se rakovinou, únor 2022. (Marie Pangrácová, ve sportovním oblečení a s cyklistickou helmou na hlavě, pózuje na snímku se sochou žabáka v nadživotní velikosti. Betonová budova v pozadí.)

Tam se pozdravím se žabákem, který mě každý den vyhlíží ;-). V rámci stáže pracuji v laboratoři biologie a genetiky rakoviny. Cílem mé práce je pomocí metody editace genu, vystřihnout určitý gen na třech různých místech a zjistit který funguje, popřípadě se vystřihl nejlépe. Ale také, co se stane s buňkami po odstranění toho genu, v porovnání s kontrolními buňkami. Mám k dispozici dvě různé buněčné linie (z rakoviny prsou). V rámci projektu - dnes enzymaticky donutím buňky odpoutat se ode dna a od sebe navzájem. Pak určitý počet buněk umístím do nové misky a přidám k nim čerstvé médium, aby měli přes víkend z čeho žít, rozmnožovat se a růst (taková buněčná kultivace). Zbytek buněk zmrazím v mrazicím médiu, abych je měla v zásobě pro případ nehody (třeba mi umřou hlady přes víkend ;)). Dále pro kolegu vyizoluji DNA. Otestuji jestli tato DNA obsahuje ty plasmidy (s námi vloženou částí DNA). Výsledek se mi zobrazí na agarozovém gelu (vypadá to dobře, 19 vzorků je pozitivní a jeden se nechytl - ten se dál zpracovávat nebude). 

Foto 3: Marie Pangrácová při práci v laboratoři - příprava buněk k přijetí virusu/plasmidy, leden 2022. (Marie Pangrácová v laboratorním oděvu a s rukavicemi na rukou manipuluje s biologickými vzorky ve sterilním prostředí.) 

Kromě oběda jsem se nezastavila, tak jsem ráda, že práci jsem dodělala a můžu si dát v kuchyňce čaj a kousek čokolády (všude, jak v labu, tak ani v kanceláři, nesmíme pít a jíst a už vůbec nesundávat roušku ani, když jsme sami v místnosti. Teď jak je omikron, tak se velmi doporučuje nosit roušku i ve venkovních prostorách areálu). Ještě mi zbývá dopsat dnešní protokol práce, doplnit čísla a pak už jedu domů. Je to rychlejší (z kopce dolů) a bez bezpečnostní kontroly :) 

Foto 4: Rakovinné buňky, které Marie Pangrácová studuje, pod mikroskopem, leden 2022. (Fotografie mikroskopického zobrazení rakovinných buněk.)

Domů se vracím celkem pozdě, unavená z celodenního stání. Ale čekají mě tam mí skvělí spolubydlící Alicie a Shawn - neslyšící Američanka s japonskými kořeny, která vyučuje biologii na univerzitě a slyšící kamarád programátor. Upekli nám cookies s čokoládou a k tomu jsme si dali vanilkovou zmrzlinu. Chvilku jsme si pokecali znakovkou na novém obrovském gauči a společně se těšíme na zítřejší orieňták v parku ;)

Foto 5: Marie Pangrácová a spolubydlící Shawn před startem orientačního běhu, zima 2022. (Marie Pangrácová a spolubydlící Shawn, oba ve sportovním oblečení, energicky pózují s mapou v ruce.)

Ahoj, jsem Marie Pangrácová, ale říkejte mi Mája. Jsem neslyšící od narození (neslyším řeč ani se sluchadly) a komunikuji vedle češtiny převážně českým znakovým jazykem. Zde v USA komunikuji nejen písemnou angličtinou, ale i americkým znakovým jazykem (ASL), který jsem se učila pouze online asi pět let. Bála jsem se, jestli budu rodilým Američanům a tlumočníkům rozumět. Strach mě nakopl, brala jsem to pak vážně a intenzivně jsem se snažila tu komunikaci v ASL na začátku pobytu využít co nejvíce, takže i když začátky byly trochu krušné (znaky byly na mě moc rychlé :P), tak se už domluvím a teď sleduji i odborné přednášky v ASL :-).

(Text Marie Pangrácové vznikl v únoru 2022.)

Populární příspěvky z tohoto blogu

Czech Prom Season: A Story of a Feathered Raffle Win

Authors: Griffin Trau, Katie Winner, Alanna Powers (current Fulbright ETAs) If you’re an American, chances are we all had similar prom experiences in high school. Usually a few weeks before graduation, boys ask girls to the prom. Girls buy a fancy dress, and boys a nice suit with a matching tie. Prom night consists of about an hour of picture taking with your date and friend group, followed by a ride to prom in a nice car or a limo. The dance itself is about three hours long, and the only people in attendance are typically students at the school with a handful of teacher chaperones. After prom ends, around 10 or 11 p.m., all the students leave and go their separate ways for the night, usually to a post-prom hang out. After attending six (and counting!) Czech proms, I can confidently state that Czech proms are nothing like American proms. At all. My school, Střední Škola Informatiky a Služeb, is a technical school with seven different concentrations of study. Of these seve...

Kevin Schug: Calm, Relaxed and Excited - Why Not?

Kevin Schug is a chemist. During the current Spring semester, he teaches analytical chemistry and English for chemists at the Faculty of Science of Palacky University in Olomouc. As a Professor of Analytical Chemistry at The University of Texas at Arlington, Kevin has been to the Czech Republic before, mostly to attend conferences, to meet with research partners or to explore the Czech countryside together with his wife. This January, he traveled to the country for five months as a Distinguished Scholar of the Fulbright Program. He shares that: "Many friends and colleagues have asked me how I can justify simply picking up from my everyday life and leaving to live in Europe for the better part of a year. To them, I say, “why not?”" Just a few days after his arrival, Kevin joined other American Fulbright grantees in the country at a mid-year conference that took place in Třešť, right in the middle of the Vysočina Region. To Kevin's surprise the Fulbright crowd was much youn...

Kateřina Kallus Brychová: Five Weeks in a Country Where Education Matters

Kateřina Kallus Brychová is a high school teacher. She teaches English at Gymnázium Brno nicknamed "Jaroška." In the summer of 2023, Kateřina participated in the Fulbright SUSI Program (SUSI stands for Study of the US Institutes for Secondary Educators) aimed at school administrators interested in  sociocultural understanding, equitable learning communities, and diversity and inclusion in U.S. education and society. Participants from 20 different countries representing five different continents spent four weeks of the program at California State University in Chico. They took part in multiple seminars and workshops facilitated by university faculty, as well as external experts, toured numerous sites throughout Northern California, and visited schools to explore varied educational paths in California. For the fifth and final week of the Institute, the participants spent a couple of days in Chicago, Illinois and in Washington, D.C. to experience different regions of the U.S. an...