Přeskočit na hlavní obsah

Ladislav Zikmund-Lender: Kalifornský sen

Od listopadu 2016 do června 2017 pobývám díky Fulbright-Masarykově stipendiu na kalifornské univerzitě v Berkeley. Co tu tedy dělám?

Bádám. Proto tu jsem. Kromě vytyčeného výzkumného cíle (kterým je rozšíření teoretických rámců pro zkoumání českých, slovenských a polských queer umělců, sběratelů, mecenášů a architektů hlavně v první polovině 20. století) jsem se jako člověk trénovaný v historických vědách přirozeně snažil najít nějaký historický vzor pro svou aktuální výjimečnou zkušenost. Zajímalo mě, jestli a jak lidé z českých zemí v minulosti reagovali na návštěvu Kalifornie a jak je to poznamenalo po návratu do Evropy a do Čech. Konkrétně mi šlo o lidi kolem architektury – samotné architekty nebo stavebníky. Nesmírně mě to chytlo a snad z toho bude nějaký další výstup, ale to zatím z pověrčivosti nebudu prozrazovat.

UC Berkeley

Zapojuji se. Důležitým cílem Fulbrightova programu je pro mě nejen jednosměrné vstřebávání Ameriky, ale „výměna:“ nejen si odsud odvést plno poznatků, zážitků a nových přátelství, ale také něco předat. Mám tu čest a radost přijmout pozvání na konferenci k 150. výročí narození Franka Lloyd Wrighta v Teliesinu ve Phoenixu, AZ, svůj výzkum budu prezentovat na domácí univerzitě v Berkeley a ještě jednám o přednášce v New Yorku. Je skvělé využít všechny tyto možnosti a nabídky k poznání nových míst, vytvoření nových kontaktů a taky k tomu připomenout náš periferní, ale vlastně už zase ne tak zaostalý kus světa, který je trochu mimo pozornost Američanů. V rámci univerzity funguje také řada studentských spolků, mezi jinými Humanities and Social Sciences Association, která sdružuje studenty humanitních věd a poskytuje různé formální i neformální platformy – třeba setkání k akademickému psaní, kde se vzájemně diskutují různé texty. Je to skvělá věc pro cvičení jazyka, stylistiky i způsobu akademické argumentace. Organizuje i různé večírky, není to jen suchá věda.

Studuji. Kromě výzkumu občas zajdu na přednášky a to zdaleka nejen ze svého oboru a zdaleka nejen na domácí univerzitě – skvělé přednášky organizuje třeba sanfranciská veřejná knihovna. Kromě konkrétního a přesně zacíleného výzkumu je to skvělá příležitost zjistit, jak se obor i vůbec vysokoškolské vzdělávání provozuje jinde. A je to v mnoha ohledech opravdu sakra rozdíl. Snažím se sledovat místní kulturu – výstavy, nové knihy (o tom více na mém blogu na webu o umění Artalk).

Jím. Mám to štěstí a zároveň smůlu, že bydlím na dohled od obchodního řetězce Whole Foods. A to věru není žádné Tesco. Po prvotních rozpacích nad některými základními potravinami – třeba najít druh chleba, na který máme vypěstovaný kulturní návyk, byl docela oříšek (všechny jsou buď nesnesitelně sladké, nebo nesnesitelně kyselé), majonéza nebo hořčice byly z počátku taky docela chuťovým překvapením. Když si tohle po pár dnech sedlo, staly se nákupy potravin hříšnými orgiemi. Protože jsem na západním pobřeží pacifiku, užívám si mořské plody, co to jde. Na clam chowder, polévku ze škeblí, jsem už docela expertem. V případě čerstvých smažených kalamárů (ne ty indiferentní kroužky, o kterých jsem až doteď nevěděl, nebo nechtěl vědět, z které části vlastně jsou, ale celá ta tělíčka se schránkou i chapadýlky) jsem prošel celým procesem od prvotního zhnusení až po nadšenou obsesi. Zvlášť návštěva přístavu v Monterey s uličkou rybích restaurací byla zatím nepřekonatelná.

Cestuji. Co to jde. Navštívil jsem LA, Santa Cruz, San Simeon, čeká mě cesta do New Yorku, Buffala a Phoenixu. Často je třeba volit levné řešení (couchsurfing se na rozdíl od Airbnb osvědčil), osmihodinová cesta autobusem do LA sice nebyla vrcholem luxusu, ale stálo to za to.

Golden Gate

Nakupuji. To by se dalo shrnout do populární komiksové epizody Sarah‘s Scribblers: Jídlo – jen to nejnutnější, drogérie – jen to levné, oblečení – občasné povyražení, ale jen to základní, knihy – dolary létají vzduchem. Za první dva měsíce je skóre 14 knih z antikvariátu, který stojí po cestě do kampusu. Už jsem musel změnit trasu a nechci myslet na to, jak tu knihovnu odvezu domů a jak to všechno proclím (účtenky si radši schovávám).

Angažuji se. Přijel jsem do Kalifornie pár týdnů po zvolení prezidenta Trumpa a zažil uvedení do úřadu jeho administrativy. Tedy spíš s tím spojené protesty (a protesty související s podporovatelem prezidenta Trumpa Mila Yinnopoulose), které byly velmi intenzivní. Angažovanost ve veřejném dění a ve veřejném protestu má bezpochyby v Americe daleko silnější tradici a daleko vyšší společenský status než u nás. Kromě podpory poklidných protestů (protiinauguračních protestů a Women’s March) jsem se rozhodl zapojit do dobrovolnické činnosti (protože kromě výzkumu je skvělé poznat i něco jiného a celý pobyt je příjemnou příležitostí vystoupit z komfortní zóny). Po vstupním tréninku začnu v nejbližších dnech dělat dobrovolnické směny v Pacific LGBT centru nedaleko kampusu v Berkeley, které se zabývá podpůrnými programy pro LGBTIQ+ osoby v nejrůznějších životních situacích.

A doufám, že ve zbývajících 4–5 měsících přibydou další odstavce.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Czech Prom Season: A Story of a Feathered Raffle Win

Authors: Griffin Trau, Katie Winner, Alanna Powers (current Fulbright ETAs) If you’re an American, chances are we all had similar prom experiences in high school. Usually a few weeks before graduation, boys ask girls to the prom. Girls buy a fancy dress, and boys a nice suit with a matching tie. Prom night consists of about an hour of picture taking with your date and friend group, followed by a ride to prom in a nice car or a limo. The dance itself is about three hours long, and the only people in attendance are typically students at the school with a handful of teacher chaperones. After prom ends, around 10 or 11 p.m., all the students leave and go their separate ways for the night, usually to a post-prom hang out. After attending six (and counting!) Czech proms, I can confidently state that Czech proms are nothing like American proms. At all. My school, Střední Škola Informatiky a Služeb, is a technical school with seven different concentrations of study. Of these seve...

Kevin Schug: Calm, Relaxed and Excited - Why Not?

Kevin Schug is a chemist. During the current Spring semester, he teaches analytical chemistry and English for chemists at the Faculty of Science of Palacky University in Olomouc. As a Professor of Analytical Chemistry at The University of Texas at Arlington, Kevin has been to the Czech Republic before, mostly to attend conferences, to meet with research partners or to explore the Czech countryside together with his wife. This January, he traveled to the country for five months as a Distinguished Scholar of the Fulbright Program. He shares that: "Many friends and colleagues have asked me how I can justify simply picking up from my everyday life and leaving to live in Europe for the better part of a year. To them, I say, “why not?”" Just a few days after his arrival, Kevin joined other American Fulbright grantees in the country at a mid-year conference that took place in Třešť, right in the middle of the Vysočina Region. To Kevin's surprise the Fulbright crowd was much youn...

Kateřina Kallus Brychová: Five Weeks in a Country Where Education Matters

Kateřina Kallus Brychová is a high school teacher. She teaches English at Gymnázium Brno nicknamed "Jaroška." In the summer of 2023, Kateřina participated in the Fulbright SUSI Program (SUSI stands for Study of the US Institutes for Secondary Educators) aimed at school administrators interested in  sociocultural understanding, equitable learning communities, and diversity and inclusion in U.S. education and society. Participants from 20 different countries representing five different continents spent four weeks of the program at California State University in Chico. They took part in multiple seminars and workshops facilitated by university faculty, as well as external experts, toured numerous sites throughout Northern California, and visited schools to explore varied educational paths in California. For the fifth and final week of the Institute, the participants spent a couple of days in Chicago, Illinois and in Washington, D.C. to experience different regions of the U.S. an...