Přeskočit na hlavní obsah

Dokumentární cyklus České televize ukazuje život "fulbrightistů"

Deset stipendistů česko-amerického vládního stipendijního programu bylo vybráno do časosběrného dokumentárního projektu “Jeden rok s Fulbrightem”, jehož premiérový díl uvede Česká televize v neděli 11. ledna v 18.15 na ČT2.

Lukáš Prokop s natáčecím týmem
Každý díl televizního cyklu sleduje “fulbrightisty” během jejich ročního stipendijního pobytu v USA nebo, v případě americké stipendistky, v Praze. Zachycené osobní příběhy studenta, vědce, učitele nebo pracovníka neziskové organizace, lidí různého věku i odborného zaměření, s rodinami i bez rodin, tak poskytují atraktivní a unikátní vhled do života stipendistů tohoto prestižního a štědrého stipendijního programu společně financovaného českou a americkou vládou a spravovaného Komisí J. Williama Fulbrighta.  

Kateřina Váňová ve své laboratoři v USA

Diváci České televize postupně uvidí, jak akademický rok 2012-13 v USA strávili Andrea Beláňová z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Ondřej Bažant ze Základní školy Jevíčko, Tomáš Furst z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, Jitka Klimešová z Botanického ústavu Akademie věd ČR, David Ondráčka z Transparency International, Lukáš Prokop z ČVUT, Helena Reichlová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, Kateřina Váňová z 1. lékařské fakulty UK a Martin Vraný z Filozofické fakulty UK. Americké stipendisty v ČR reprezentuje Rene Miller. Tato postgraduální studentka biologie z University of Washington působila na Přírodovědecké fakultě UK.

David Ondráčka při natáčení
Projekt “Rok s Fulbrightem” vznikl ve společnosti Film & Roll v koprodukci s Českou televizí a Studiem FAMU a za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Velvyslanectví USA v Praze.

Detaily projektu a fotografie z natáčení najdete na stránkách www.filmandroll.com/a www.ceskatelevize.cz/porady/10447850832-jeden-rok-s-fulbrightem/.

Lukáš Prokop při natáčení v klubu
Fulbrightův stipendijní program patří mezi nejznámější světové stipendijní programy. Založen byl již v roce 1946 na základě zákona navrženého arkansaským senátorem J. Williamem Fulbrightem. Po něm nese také své jméno. Od založení programu se jej zúčastnilo na 325 tisíc "fulbrighterů". V současnosti je do programu zapojeno více než 150 zemí, ve kterých se rozděluje okolo osmi tisíc stipendií. Mezi bývalými stipendisty naleznete nositele Nobelových cen, nositele Pulitzerovy ceny, guvernéry a senátory, velvyslance a umělce, soudce, premiéry a hlavy států, významné profesory a vědce. Víc informací o Fulbrightově programu a jeho historii je k dispozici na stránce amerického ministerstva zahraničí eca.state.gov/fulbright.

V České republice program administruje Komise J. Williama Fulbrighta založená v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi ČR a USA. Za téměř čtvrtstoletí fungování Komise vyjelo do USA přes 700 českých stipendistů a do ČR naopak přijelo přibližně 600 amerických studentů, vědců, učitelů a umělců.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Czech Prom Season: A Story of a Feathered Raffle Win

Authors: Griffin Trau, Katie Winner, Alanna Powers (current Fulbright ETAs) If you’re an American, chances are we all had similar prom experiences in high school. Usually a few weeks before graduation, boys ask girls to the prom. Girls buy a fancy dress, and boys a nice suit with a matching tie. Prom night consists of about an hour of picture taking with your date and friend group, followed by a ride to prom in a nice car or a limo. The dance itself is about three hours long, and the only people in attendance are typically students at the school with a handful of teacher chaperones. After prom ends, around 10 or 11 p.m., all the students leave and go their separate ways for the night, usually to a post-prom hang out. After attending six (and counting!) Czech proms, I can confidently state that Czech proms are nothing like American proms. At all. My school, Střední Škola Informatiky a Služeb, is a technical school with seven different concentrations of study. Of these seve...

Kateřina Kallus Brychová: Five Weeks in a Country Where Education Matters

Kateřina Kallus Brychová is a high school teacher. She teaches English at Gymnázium Brno nicknamed "Jaroška." In the summer of 2023, Kateřina participated in the Fulbright SUSI Program (SUSI stands for Study of the US Institutes for Secondary Educators) aimed at school administrators interested in  sociocultural understanding, equitable learning communities, and diversity and inclusion in U.S. education and society. Participants from 20 different countries representing five different continents spent four weeks of the program at California State University in Chico. They took part in multiple seminars and workshops facilitated by university faculty, as well as external experts, toured numerous sites throughout Northern California, and visited schools to explore varied educational paths in California. For the fifth and final week of the Institute, the participants spent a couple of days in Chicago, Illinois and in Washington, D.C. to experience different regions of the U.S. an...

Teresa Contino: A Sense of Ongoing Wonder

Teresa Contino is a creative writer,  a mindful observer, and a fresh Fulbright ETA alumna. In May 2023, she graduated with a B.A. in English and Psychology from Santa Clara University in California. Teresa plans to use concepts of cognitive psychology to design visitors’ experiences in museums and art galleries. To prepare herself for these future plans, Teresa wanted to sharpen her pedagogical skills and broaden her culture perspective by spending a year in an environment significantly different from her own. Given her liberal arts background and passion for literature, mindfulness, crafts, and creative writing, Teresa was placed at Jiráskovo gymnázium Náchod, a college-preparatory high school, located in a town of 20,000 in northeast Bohemia. Before embarking on her trans-Atlantic journey, Teresa did her research on how to have a successful Fulbright experience. Finding the advice from the program alumni to be somewhat daunting and intangible, she began to contemplate how o...