Přeskočit na hlavní obsah

Daniel Sosna: Studium antropologie na Florida State University

Jedna z nejzajímavějších životních zkušeností se díky Fulbrightově komisi udála v roce 2002 ještě před mým příjezdem na Floridu. Zúčastnil jsem se přípravného třítýdenního kurzu pro zahraniční studenty na Univerzitě v Buffalu. I po deseti letech obtížně hledám slova, která by výstižně popsala sice krátkou, ale intenzivní zkušenost, kdy se mladý člověk spolu s třiceti dalšími cizinci z více jak dvaceti zemí ocitne v jedné budově a společně navštěvuje přednášky, semináře, vaří jídlo a po nocích debatuje o vědě a životě v Jižní Koreji, na Madagaskaru nebo v Argentině.

Samo doktorské studium se od toho českého výrazně liší. Představa, že doktorandy již není nutné příliš vzdělávat a měli by se věnovat primárně dizertační práci, v USA nefunguje. Doktorandi musí projít sérií intenzivních kurzů, které vyžadují maximální nasazení, a po dvou až třech letech teprve obhajují projekt výzkumu, který hodlají realizovat. Odměnou za práci je respekt ostatních. Americké akademické prostředí má jednu obrovskou výhodu – ideologii pozitivní motivace.

Místo českého důrazu na trest za špatné výsledky v USA hraje prim víra ve zlepšení a pozitivní hodnocení kvality. Pochvala a uznání pak lidem dávají křídla a ti jsou ochotni se vrhnout do další práce s ještě větším nasazením.

Užitečným nástrojem vzdělávání je i potlačení hierarchie a kolegialita. Lidé z jedné katedry a univerzity kopou za stejný tým, přestože i mezi nimi existují různé tenze a názorové rozdíly. Kolegiální podpora a sdílení jsou velmi silné. Lidé daleko ochotněji sdílejí nápady, data i metodické postupy. Tuší totiž, že z takového jednání budou v delší perspektivě profitovat všichni zúčastnění.

Odlišné jsou i infrastrukturní podmínky studia a bádání na amerických univerzitách. Celý systém je postaven tak, aby umožnil lidem rozvíjet svůj potenciál. Otázkou není, co lze či nelze, ale jak cíle dosáhnout. Noční pobyt v laboratoři, vlastní uzamykatelná komůrka v knihovně nebo volný tisk dokumentů jsou běžné. Samozřejmě existence školného řadu věcí univerzitě usnadňuje. Přesto nejde pouze o dostatek nebo nedostatek prostředků. Základní rozdíl je v odlišném myšlení. Pedagogové, badatelé a studenti neslouží univerzitě, ale univerzita slouží jim. Celý systém je postaven tak, aby minimalizoval překážky při realizaci vizí.

Příspěvek je převzat z článku Daniela Sosny a Mileny Králíčkové "Studium v USA očima dvou stipendistů Fulbrightova programu", Unoviny Západočeské univerzity, ročník 2, číslo 4. Daniel Sosna v rámci Fulbrightova programu studoval v letech 2002-2007 doktorský program v antropologii na Florida State University.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Czech Prom Season: A Story of a Feathered Raffle Win

Authors: Griffin Trau, Katie Winner, Alanna Powers (current Fulbright ETAs) If you’re an American, chances are we all had similar prom experiences in high school. Usually a few weeks before graduation, boys ask girls to the prom. Girls buy a fancy dress, and boys a nice suit with a matching tie. Prom night consists of about an hour of picture taking with your date and friend group, followed by a ride to prom in a nice car or a limo. The dance itself is about three hours long, and the only people in attendance are typically students at the school with a handful of teacher chaperones. After prom ends, around 10 or 11 p.m., all the students leave and go their separate ways for the night, usually to a post-prom hang out. After attending six (and counting!) Czech proms, I can confidently state that Czech proms are nothing like American proms. At all. My school, Střední Škola Informatiky a Služeb, is a technical school with seven different concentrations of study. Of these seven, s

Pranav Kakulamarri: Say Less

Pranav Kakulamarri is an English Teaching Assistant. He currently teaches English at Gymnázium Tišnov. His host town of 10 000 is located 22 kilometers north-east of Brno. In August 2022, Pranav arrived in the Czech Republic with a BS in Neuroscience from the University of Alabama at Birmingham, a life-long passion for chess and a future plan to become a physician after his 10-month adventure in the Czech Republic. With experience as a chess instructor, a reading tutor and a researcher, he had some pedagogy skills, but no prior classroom experience. Today, Pranav is the Tišnov celebrity - he was featured in the town's paper, people greet him in the streets and strangers initiate conversations with him on train or bus, starting with: "I know you, you were in the town's paper." What is Pranav's magic? Natural charisma, positive attitude, disarming smile, and his ability to listen to others. “What is happiness and how does it differ within a culture? Why does one liv

Katherine Pérez Rivera: Beyond science - collaboration, engagement, and identity

Katherine X. Pérez Rivera is an environmental scientist. She came to the Czech Republic in September 2021 to study carbon dynamics in Czech streams impacted by acid rain. Katherine's host institution was the Czech Geological Survey located in Prague, but she spent many days and nights collecting samples and data in the Slavkov Forest, a sparsely inhabited protected landscape area, located in Karlovy Vary Region, famous for its spa towns. During her year-long Fulbright adventure, Katherine had to conduct fieldwork during the winter for the first time in her life. As someone born and raised in Puerto Rico, adjusting to Czech winter temperatures, hiking in a deserted forest covered by snow and wearing snowshoes was a life-changing experience. "Becoming a Fulbrighter permitted me to connect with others beyond my science and field of study. These connections were rooted in the core of our identities, who we are and what matters to us," reflects Katherine when adjusting back to