Přeskočit na hlavní obsah

Andrea Hoffmannová: Letní institut "Současná americká literatura" na University of Louisville



Působím jako odborná asistentka na UP v Olomouci v oboru britská a americká literatura. Fulbrightovo stipendium bylo pro mne vždy prestižní záležitostí a velkým snem a tak jsem se tento akademický rok rozhodla, že jako čerstvá doktorka zkusím své štěstí a přihlásím se. Institut věnovaný současné americké literatuře byl pro mne jasnou volbou.

V polovině dubna jsem již ani nedoufala, že bych byla vybrána mezi osmnáct účastníků, ale stalo se a o měsíc později jsem již seděla v letadle směr Louisville v Kentucky, kde se velká část programu odehrávala. Tušila jsem předem, že se pro mne tato cesta stane životním zážitkem a ve svém očekávání jsem se nezklamala. Kromě seminářů s kolegy z louisvillské univerzity jsme měli tu čest setkat se s proslulými profesory z prakticky celých Spojených států. Univerzita Louisville se může pochlubit krásnou knihovnou plnou užitečných primárních i sekundárních zdrojů, které nám byly během našeho pobytu plně k dispozici, a tak sloužila  mnohým z nás jako místo pro studium, ke čtení zadaných knih a pro náš vlastní výzkum. 

Za akademickým programem nezaostával ani ten společenský, to vše za neustálého opečovávání louisvillského týmu tak, aby nám během seminářů, exkurzí i volného času nic nechybělo. 

Poznávací cesty byly bezesporu nejzajímavější část programu. Společně jsme kromě města Louisville a jeho okolí navštívili National Underground Railway Station v Ohiu, muzeum věnované otroctví, dále pak Mammoth Cave, největší jeskynní komplex na světě, a také Washington D.C. K mým nejkrásnějším zážitkům bezesporu patřila devítidenní návštěva San Francisca a Santa Fe, ve kterém jsme se dokonce setkali se čtyřmi spisovateli, jejichž dílům jsme se na seminářích věnovali, a měli tak možnost promluvit si o nich přímo s jejich autory a také se ve volných chvílích zpřátelit.

Foto před muzeem amerických Indiánů, Washington D.C.

Foto před muzeem amerických Indiánů, Washington D.C.

Během šesti velmi nabitých týdnů jsem poznala poměrně rozličné části Spojených států, jejich kulturu, literaturu, univerzitní systém i život obyčejných Američanů. Semináře věnované konkrétním literárním dílům spolu s poznávacími cestami byly naplánovány tak, aby účastníkům co nejefektivněji představili současnou americkou kulturu a společnost v její rozmanitosti a komplikovanosti. Mohu s radostí konstatovat, že tento byl cíl organizátorů úspěšně naplněn a cesta se pro mne stala inspirací v mém dalším pedagogickém působení i výzkumu. Na institut jsem jela vybavena teoretickými znalostmi o zemi a její kultuře a odjížděla s pravou americkou zkušeností, kterou bych nevyčetla ani z té nejlepší knihy. 

Kromě Spojených států jsem poznala také mentality zástupců ostatních sedmnácti zemí, kteří se spolu se mnou institutu zúčastnili a mohu hrdě konstatovat, že mám nyní na každém světovém kontinentě alespoň jednoho přítele, který se mnou krom zážitků sdílí lásku k literatuře a také představuje potenciálního vědeckého partnera v mém budoucím výzkumu. Jsem příjemně překvapena, že jsme s většinou kolegů stále v kontaktu.

Skupinové foto účastníků, San Francisco

Skupinové foto účastníků, San Francisco

Kdybych měla jmenovat člověka, kterého jsem během institutu poznala nejvíce, budu to já samotná. V každodenní pedagogické a výzkumné práci se díky rostoucí byrokracii, počtu odučených hodin a neustálého podfinancovávání občas ztrácí smysl všeho úsilí. Ten se mi však podařilo ve Spojených státech znovu nalézt a dokonce i posilít, stejně tak jsem nalezla cestu zpět k vlastní umělecké tvorbě. Účast na institut se tak pro mne stala krásným vyústěním mého profesního i osobního snažení. Letní institut bych doporučila každému, kdo se zajímá o současnou literaturu i americkou kulturu. Během šesti týdnů institutu je pozná tak, jak by je nikdy nepoznal, a to díky skvělým organizátorům ve Spojených státech i v naší zemi. Bylo pro mne ctí reprezentovat Českou republiku a Univerzitu Palackého v mezinárodním akademickém prostředí a velmi si této příležitosti vážím.

Populární příspěvky z tohoto blogu

Czech Prom Season: A Story of a Feathered Raffle Win

Authors: Griffin Trau, Katie Winner, Alanna Powers (current Fulbright ETAs) If you’re an American, chances are we all had similar prom experiences in high school. Usually a few weeks before graduation, boys ask girls to the prom. Girls buy a fancy dress, and boys a nice suit with a matching tie. Prom night consists of about an hour of picture taking with your date and friend group, followed by a ride to prom in a nice car or a limo. The dance itself is about three hours long, and the only people in attendance are typically students at the school with a handful of teacher chaperones. After prom ends, around 10 or 11 p.m., all the students leave and go their separate ways for the night, usually to a post-prom hang out. After attending six (and counting!) Czech proms, I can confidently state that Czech proms are nothing like American proms. At all. My school, Střední Škola Informatiky a Služeb, is a technical school with seven different concentrations of study. Of these seve...

Kevin Schug: Calm, Relaxed and Excited - Why Not?

Kevin Schug is a chemist. During the current Spring semester, he teaches analytical chemistry and English for chemists at the Faculty of Science of Palacky University in Olomouc. As a Professor of Analytical Chemistry at The University of Texas at Arlington, Kevin has been to the Czech Republic before, mostly to attend conferences, to meet with research partners or to explore the Czech countryside together with his wife. This January, he traveled to the country for five months as a Distinguished Scholar of the Fulbright Program. He shares that: "Many friends and colleagues have asked me how I can justify simply picking up from my everyday life and leaving to live in Europe for the better part of a year. To them, I say, “why not?”" Just a few days after his arrival, Kevin joined other American Fulbright grantees in the country at a mid-year conference that took place in Třešť, right in the middle of the Vysočina Region. To Kevin's surprise the Fulbright crowd was much youn...

Kateřina Kallus Brychová: Five Weeks in a Country Where Education Matters

Kateřina Kallus Brychová is a high school teacher. She teaches English at Gymnázium Brno nicknamed "Jaroška." In the summer of 2023, Kateřina participated in the Fulbright SUSI Program (SUSI stands for Study of the US Institutes for Secondary Educators) aimed at school administrators interested in  sociocultural understanding, equitable learning communities, and diversity and inclusion in U.S. education and society. Participants from 20 different countries representing five different continents spent four weeks of the program at California State University in Chico. They took part in multiple seminars and workshops facilitated by university faculty, as well as external experts, toured numerous sites throughout Northern California, and visited schools to explore varied educational paths in California. For the fifth and final week of the Institute, the participants spent a couple of days in Chicago, Illinois and in Washington, D.C. to experience different regions of the U.S. an...