Přeskočit na hlavní obsah

Anglická výslovnost s Fulbrighterkou Irenou - učitelka Youtuberkou

Irena Hůlková vyučuje na Katedře anglického jazyka a literatury PdF MU v Brně a zaměřuje se na anglickou výslovnost. Akademický rok 2006/2007 strávila na Fulbrightově programu (Fulbright Masarykovo stipendium) na University of California, Santa Cruz (UCSC). V prosinci 2019 založila svůj vlastní YouTube kanál s názvem „Anglická výslovnost s Irenou,” který momentálně využívá pro online výuku se studenty, se kterými se nemůže setkávat na běžných seminářích a přednáškách.

Vzhledem k tomu, že se Irena v posledních letech věnuje primárně výuce anglické výslovnosti, uvědomila si, jak moc je tato oblast ve výuce anglického jazyka zanedbávána, a tak v prosinci 2019 založila svůj vlastní YouTube kanál s názvem „Anglická výslovnost s Irenou”, aby tak šířila osvětu ohledně správné výslovnosti i mezi běžnými uživateli angličtiny. K dnešnímu datu má zhruba 3,300 odběratelů, což samozřejmě ve všeobecném měřítku není moc, ale přesto má již vytvořenou komunitu, která se o výuku anglické výslovnosti zajímá, a to jí dělá velkou radost.

Když se k 10. březnu 2020 zrušila veškerá kontaktní výuka na Masarykově univerzitě, ještě ten den oslovila Irenu redaktorka z univerzitních novin em.muni.cz a natočila s ní telefonický rozhovor o jejím YT kanále, protože v tu chvíli to bylo velmi aktuální téma a aktuální je de facto neustále. Zde je odkaz.

Momentálně tedy Irena využívá svůj YT kanál i pro online výuku se studenty, s kterými nemůže mít běžné kontaktní semináře či přednášky. Je ráda, že je má na co odkázat a může jim svojí youtuberskou aktivitou pomoci v této nelehké situaci.

Anglická výslovnost s Irenou
Zároveň se Irena stala součástí dalšího YouTube kanálu, který založili s několika kolegy na její domovské katedře (Katedra anglického jazyka a literatury PdF MU) pod vedením docentky Světlany Hanušové (vedoucí katedry), a to se záměrem pomoci žákům základních škol a jejich rodičům v době karantény. Tento kanál odstartovali 26. března 2020 pod názvem „Q2Q English”, kdy vysílají z karantény jejich domovů do karantény školáků, proto Q2Q = from quarantine to quarantine. Najdete zde nejrůznější videa týkající se angličtiny, ať už zábavná či vzdělávací, navíc jim s provozováním kanálu pomáhají i jejich šikovní studenti a dokonce absolventi, a je to tedy další radostná aktivita, i když poměrně časově náročná, které se Irena věnuje. Irena na tento kanál natačí videa se svými dvěma dětmi, které jsou školáci na 1. stupni ZŠ, a snaží se tak zabít dvě mouchy jednou ranou – probrat učivo se svými ratolestmi v rámci domácího vzdělávání a zároveň přispět na dobrou věc, tedy katederní YT kanál, a pomoci tak rodičům s angličtinou jejich dětí. Zde je odkaz na „Q2Q English“:

Q2Q English
Irena věří, že i těmito malými počiny navazuje na silný odkaz zakladatele Fulbrightova stipendia, senátora J. W. Fulbrighta, který v roce 1976 řekl: „We must try to expand the boundaries of human wisdom, empathy and perception, and there is no way of doing that except through education.“ Zajisté si všichni moc dobře uvědomujeme, že právě v současné době, kdy celý svět bojuje s pandemií koronaviru, nabývají pojmy jako moudrost, empatie, vnímavost a vzdělání mnohem větších rozměrů než obvykle.