Přeskočit na hlavní obsah

Dokumentární cyklus České televize ukazuje život "fulbrightistů"

Deset stipendistů česko-amerického vládního stipendijního programu bylo vybráno do časosběrného dokumentárního projektu “Jeden rok s Fulbrightem”, jehož premiérový díl uvede Česká televize v neděli 11. ledna v 18.15 na ČT2.

Lukáš Prokop s natáčecím týmem
Každý díl televizního cyklu sleduje “fulbrightisty” během jejich ročního stipendijního pobytu v USA nebo, v případě americké stipendistky, v Praze. Zachycené osobní příběhy studenta, vědce, učitele nebo pracovníka neziskové organizace, lidí různého věku i odborného zaměření, s rodinami i bez rodin, tak poskytují atraktivní a unikátní vhled do života stipendistů tohoto prestižního a štědrého stipendijního programu společně financovaného českou a americkou vládou a spravovaného Komisí J. Williama Fulbrighta.  

Kateřina Váňová ve své laboratoři v USA

Diváci České televize postupně uvidí, jak akademický rok 2012-13 v USA strávili Andrea Beláňová z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity, Ondřej Bažant ze Základní školy Jevíčko, Tomáš Furst z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, Jitka Klimešová z Botanického ústavu Akademie věd ČR, David Ondráčka z Transparency International, Lukáš Prokop z ČVUT, Helena Reichlová z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, Kateřina Váňová z 1. lékařské fakulty UK a Martin Vraný z Filozofické fakulty UK. Americké stipendisty v ČR reprezentuje Rene Miller. Tato postgraduální studentka biologie z University of Washington působila na Přírodovědecké fakultě UK.

David Ondráčka při natáčení
Projekt “Rok s Fulbrightem” vznikl ve společnosti Film & Roll v koprodukci s Českou televizí a Studiem FAMU a za finanční podpory Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Velvyslanectví USA v Praze.

Detaily projektu a fotografie z natáčení najdete na stránkách www.filmandroll.com/a www.ceskatelevize.cz/porady/10447850832-jeden-rok-s-fulbrightem/.

Lukáš Prokop při natáčení v klubu
Fulbrightův stipendijní program patří mezi nejznámější světové stipendijní programy. Založen byl již v roce 1946 na základě zákona navrženého arkansaským senátorem J. Williamem Fulbrightem. Po něm nese také své jméno. Od založení programu se jej zúčastnilo na 325 tisíc "fulbrighterů". V současnosti je do programu zapojeno více než 150 zemí, ve kterých se rozděluje okolo osmi tisíc stipendií. Mezi bývalými stipendisty naleznete nositele Nobelových cen, nositele Pulitzerovy ceny, guvernéry a senátory, velvyslance a umělce, soudce, premiéry a hlavy států, významné profesory a vědce. Víc informací o Fulbrightově programu a jeho historii je k dispozici na stránce amerického ministerstva zahraničí eca.state.gov/fulbright.

V České republice program administruje Komise J. Williama Fulbrighta založená v roce 1991 na základě mezivládní dohody mezi ČR a USA. Za téměř čtvrtstoletí fungování Komise vyjelo do USA přes 700 českých stipendistů a do ČR naopak přijelo přibližně 600 amerických studentů, vědců, učitelů a umělců.