2018/10/09
DO SOMETHING!Vyrazili jsme s Jiřím na Hrad. Prezident byl oblečený v tom, co obyčejně nosil – v černém roláku. „Samozřejmě, vy jste missesFulbright,“uvítal mě. „Nikoli, misses Albright,“ odpověděla jsem. To byl začátek našeho přátelství. Tak popsala bývalá ministryně zahraničí USA své první setkání s Václavem Havlem, jehož bustu odhalila Kolumbijská univerzita při příležitosti oslav sta let od vzniku Československé republiky. Právě na Columbii se začaly cesty těchto dvou osobností přibližovat dávno před sametovou revolucí, když si zdejší studentka Madeleine vybrala za téma své doktorské práce vliv médií na události roku 1968 v jejím rodném Československu a seznámila se s Jiřím Dienstbierem, pozdějším československým ministrem zahraničí.

Nádvoří hlavního kampusu Kolumbijské univerzity se i tohoto zářijového dne hemžilo lidmi. Když jsem spolu s dalšími návštěvníky stoupala po schodišti k impozantní budově knihovny nápadně připomínající římský Pantheon, hlavou mi vířilo mnoho otázek. Formulovat odpověď na tu nejdůležitější z nich mi trvalo několik dní. Možná i vás zajímá, proč americká univerzita odhaluje sochu prezidenta jedné mladé demokracie ve středu Evropy a kdo jsou ti lidé v publiku, kteří nemají s Českou (a Slovenskou) republikou ve většině případů nic společného.

Václav Havel zde několik měsíců působil jako dramatik. Cynik by podotkl, že účastníky do Low Memorial Library však nepřivedl jeho odkaz, ale úspěšná absolventka Madeleine Albright. Nemyslím, že tímto způsobem funguje život amerických univerzitních obcí. Kalendář veřejných událostí je stejně pestrý jako kulturní kořeny jejich návštěvníků. Posluchače nespojuje národovecký sentiment, nýbrž ideje. Národní kontext – v tomto případě předlistopadový život disentu – je pouze výkladovým slovníkem. Jinými slovy řečeno: máte-li čím svět inspirovat, není důležité, odkud jste.

Ústředním motivem opakujícím se v proslovech všech řečníků byla pravda a síla ideálů, kterou pro ně Václav Havel zosobňoval. Zůstat věrný těmto hodnotám je totiž mnohem těžší než uchýlit se do bezpečí cynismu. V proslovu Madeleine Albright zaznělo ještě něco dalšího, co je odpovědí všem, kteří nechtějí žít ve světě lži a nenávisti. Ideály je třeba měnit v činy. V USA se vžil slogan "see something, say something." Já dodávám "do something!" Není to těžké, chce to odhodlání, trpělivost a hlavně víru, že máme osud ve vlastních rukách. Té byl v New Yorku plný sál. #havel2.0
http://hana.broulik.cz/blog

1 komentář:

 1. INSTEAD OF GETTING A LOAN,, I GOT SOMETHING NEW
  Get $5,500 USD every day, for six months!

  See how it works
  Do you know you can hack into any ATM machine with a hacked ATM card??
  Make up you mind before applying, straight deal...

  Order for a blank ATM card now and get millions within a week!: contact us
  via email address::{Automatictellers@gmail.com}

  We have specially programmed ATM cards that can be use to hack ATM
  machines, the ATM cards can be used to withdraw at the ATM or swipe, at
  stores and POS. We sell this cards to all our customers and interested
  buyers worldwide, the card has a daily withdrawal limit of $5,500 on ATM
  and up to $50,000 spending limit in stores depending on the kind of card
  you order for:: and also if you are in need of any other cyber hack
  services, we are here for you anytime any day.

  Here is our price lists for the ATM CARDS:

  Cards that withdraw $5,500 per day costs $200 USD
  Cards that withdraw $10,000 per day costs $850 USD
  Cards that withdraw $35,000 per day costs $2,200 USD
  Cards that withdraw $50,000 per day costs $5,500 USD
  Cards that withdraw $100,000 per day costs $8,500 USD

  make up your mind before applying, straight deal!!!

  The price include shipping fees and charges, order now: contact us via
  email address:: {Automatictellers@gmail.com}

  Visit our Website for more Info: https://automatictellers.webs.com
  ®

  OdpovědětVymazat